zpět

Džadanské zahrady v červnu 2016 – začátek monzunuarea behind office will be for pumpkin and bottle gourds 1200

Přestože začátek měsíce byl chladný, během druhého týdne se teploty vyšplhaly k 47 stupňům Celsia, jako v květnu, a začalo nám být zase vedro.

Zahradnické výzkumné středisko, součást našeho místního CAZRI (Centrálního výzkumného ústavu pro vyprahlé oblasti), mě ujistilo, že letošní monzun by měl být o týden dříve a měl by být nadprůměrný, a skutečně jsme měli několik velmi silných bouřek a přeháněk, z nichž první byla večer 21. (Mezinárodní den jógy). Stáli jsme venku před Bhakti Sagarem a žasli nad tou podívanou – první pořádný déšť od 22. září – do toho dne téměř přesně po devíti měsících.

bottle growing on shade house 1200

Tento liják následující den spustil akci - do připraveného prostoru ve velké zahradě jsme přesadili velmi protáhlou sarkand révu. Poblíž záhonů vojtěšky, kterou jsme vysadili loni v listopadu, jsme tentýž den odpoledne vyseli většinu našich monzunových semínek zeleniny.

Tento měsíc byla odstraněna zástěna ze stínícího domu v Šiv Baghu, aby si stromky papáji zvykly na slunce. 26. června, v době, kdy jsme je začali přesazovat do prázdných prostorů v nových kanálech v Šiv Baghu, byly tedy už zvyklé být vystaveny plnému slunci. Mnohé byly sice oschlé, se slabými kmínky a některé již měly listový curl virus, který je na těchto rostlinách běžný, ale celkově vypadají velmi dobře a máme téměř 200 stromků.

25. června jsme vysadili dýně a lahvové tykve za hlavní kanceláří a další odrůdy dýni podél hranice Šiv Baghu, na dříve zatravněné plochy. Tam jsme jen odstranili kořeny trávy a kamení, úrodná písčitá půda byla zoraná začátkem měsíce a nebyla využita od loňského října, kdy jsme se tam pokusili pěstovat hořčici. Vzhledem k tomu, že po čiroku, sklizeném loni v září, v půdě nic nerostlo, měla by být vhodná pro zeleninu. Ve dnech 27. a 30. června jsme tam zasadili také nějakou okru (bhindi) a vignu čínskou.

Protože jsme ještě neudělali záplavové zavlažování záhonů, v období monzunu dosud používáme systém kropení.

monsoon seeds planted after a storm the day before 1200   papitas sun hardening without shade cloth 1200

Pravidelné deště od 21. až do konce měsíce, nám poskytly velmi vítanou přestávku od našich zavlažovacích povinností,  čas připravit plochy pro výsadbu a pro vysetí semínek a výsadbu stromků. Výlet do místní vládní školky dne 29. nám zajistil několik nových ovocných stromů černých moruší, několik stromů anony síťované, keřů čínského ibišku a stromků kari (murraya koenigii).

shataavari   Asparagus racemosus 1200   the first jadan shataavari root 1200   the sakarkand should be ready by December 1200

Během teplého měsíce byly v bio obchodě doplňovány zásoby, máme mnoho sušených bylinek z našich zahrad a další léčivé prostředky. V našem okrese Pali jsou zemědělci zaneprázdněni přípravou svých polí pro nadcházející plodiny, během tohoto deštivého vegetačního období známé jako raabi, což je: moong dál, kopr nebo sezam, černošské proso (dochan klasnatý) nebo jáhly, kukuřice či obilí a pšenice čirok, která se pěstuje jako krmivo pro zvířata. Někteří starší vesničané stále dělají mouku z obilí, ale bohužel v těchto dnech se používá méně. Bavlna se v této oblasti pěstuje v květnu nebo v červnu, takže s tou naší máme zpoždění, ale doufám, že to zvládneme na začátku července.

the vines are planted on top of the furrows 1200   transplanting eggplant seedlings on the 22nd 1200   transplanting sweet potato vines 1200

Monzun obvykle půdu velmi potěší, takže vyroste mnoho, mnoho druhů místní trávy, která bude čekat na vás na všechny, až přijedete do Indie na červencové gurupurnimové programy. Takže se těším na společnou zahradní zábavu ve 100% vlhkosti a 36 stupních Celsia.

Uvidíme se za pár týdnů.

Všechno nejlepší  z Džadan ášramu

Pušpa Déví

30. června 2016

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >