zpět

Zpráva z pomonzunových džadanských zahrad – horké a vlhké počasí je zpátky


we cultivated 10 beds for autumn seeds west part of Shiv Bagh

Ano, je tomu tak, po pořádné půlhodinové sprše přestalo 1. září v 17 hodin pršet, a od té doby byla obloha modrá, bylo téměř bezvětří, vysoká vlhkost a přes den všude až 40 stupňů Celsia.

To samozřejmě znamená, že je zapotřebí znovu zavlažovat, i když trvalo déle než týden, než naše zahrady začaly projevovat známky žízně, a ve Velké zahradě, kde jsme místy  měli vodu až po kotníky, zůstalo vlhko až do třetího týdne v měsíci.

Je čas blížícího se podzimu a teplo  obvykle vydrží přibližně do 25. října, kdy začínáme sázet naše zimní plodiny. I když jsme teď uprostřed zeleninové sezóny,  můžeme ještě  pěstovat  rukolu i čekanku, různé odrůdy zelených salátů, vysévat semínka bazalky a tulsí i některé druhy luštěnin – fazolí. Tato semínka jsme vyseli 26. a 27.  září, včetně dvou odrůd slovinské hnědé borlotti fazole (také známé jako brusinkové fazole a v hindštině jako gadžra) a vysadili jsme pozdní okru, která může plodit začátkem listopadu. Bohužel, většina semínek okry, která jsme dostali v této sezóně,  byl divoký druh, který má tvrdé a pichlavé žluté plody, které jsou nepoživatelné.

Ve druhém týdnu tohoto měsíce byly naše citróny (nimbu) veliké a žluté, každý druhý den jsme sklidili nejméně třicet kilo, tak naštěstí jeden bhakta zařídil jejich prodej na místním trhu. Je to náš čtvrtý rok jejich pěstování a  po suchých letních měsících nyní díky silným monzunovým dešťům stromy velmi rychle rostou. Letos v zimě bude zapotřebí pořádně je prořezat a jako každoročně pohnojit a vykopat malé žluté kořeny, které každý rok vyrůstají kolem všech stromků.

european variety of pumpkin and very tasty   Sitaji with young sitaphal fruits

Tento měsíc se urodily také dýně – více než 200 kg – a z některých semínek z Evropy, které Svámídží opatřil v zimě,  vyrostly skutečně vynikající tykve. Lagenárie se též vydařily, sklidili jsme i nějakou lufu, také malé množství okry a celý měsíc dozrávala vigna čínská, takže jsme měli dost zeleniny pro naší potřebu i pro zaslání do našich dalších ášramů. Někteří naši ášramoví bhaktové z dýní uvařili lahodné pokrmy,  naplnili je třeba pikantní rýží a zapekli se sýrem, který se na povrchu rozpustil – úžasné!

Plantáž sladkých brambor byla zavlažovaná do konce měsíce a začátkem října bychom měli odstranit plevel, který vyrostl po monzunu. Máme také nějaké rostliny bavlníku, kromě těch uprostřed Šiv Baghu, a ty začaly tento měsíc kvést žlutými a růžovými květy.

flowering rudraksha Elaeocarpus ganitrusopposite workshop   our main gourd area

Na západní straně Šiv Baghu byly vypěstovány různé druhy bazalky a raných zelených salátů, chilli a sazeničky rajčat, krásně olemované různými druhy květin. V této oblasti je velmi úrodná půda, která déle než rok nebyla využívána. Po monzunu byla zarostlá 6 stop vysokým plevelem, který jsme odstranili ručně a použili k mulčování. Byla tam i tráva bermuda (troskut prstnatý), která má hluboké kořeny a s pomocí našeho traktoru a pluhu byly mnohé z nich odstraněny. V celé oblasti Šiv Baghu přetrvává problém se šáchorem, ale  od června jsme ho neustále odstraňovali a v některých oblastech začíná mizet.

Náročné pletí bylo také v dílenské zahradě. V této oblasti jsme umístili zavlažování vysokým postřikovačem, zkontrolovali jsme také ventily postřikovače Šiv Baghu a zakoupili jsme nějaké nové zavlažovací součástky tak, aby zalévání bylo efektivnější a méně časově náročné. Doufáme, že letos  uděláme to samé v naší Velké zahradě, použijeme nové šestimetrové trubky a v prostoru kde jsou citróny  nahradíme ty staré netěsnící, takže je budeme moci zalévat bez použití traktoru a vodní cisterny.

north entrance of Shiv Bagh 

Tento měsíc byla tedy naše pozornost zaměřena nejvíc na naši dílnu a oblast Šiv Baghu, kde bylo také hodně prořezávání a příští měsíc  bude třeba připravit zimní sady ve Velké zahradě. Všechny, kteří mají v úmyslu navštívit nás během sezóny Diválí, bych  chtěla požádat o laskavost - prosím, přivezte následující semena, protože z roku 2015 mi téměř žádná semínka nezbyla:

  • Červenou řepu,
  • roketu/rukolu,
  • ociku setou – jemný druh, který tady opravdu dobře roste,
  • jakýkoli jiný druh salátu - kromě ledového,
  • semínka rajčat – jakýkoli druh, včetně cherry,
  • petržel,
  • fenykl,
  • mangold.

Na našich stromech v severní oblasti Šiv Baghu už máme také plody anony síťované (čerimoji) – v srpnu jsme zasadili na východní hranici několik semenáčů, kterým se dobře daří, ale přesto může trvat až pět let, než ponesou nějaké ovoce.

Déšť je předpovídán začátkem října a do té doby je každodenní zavlažování potřebné tak jako v létě. Pomonzunové období je spíše jako  druhé léto, ale ráno a večer už se nesměle hlásí podzimní větřík.

Doufám, že mnohé z vás uvidím během našeho každoročního svátku  Světel.

Vše nejlepší z džadanských ášramových zahrad
30. září 2016
Pušpa Déví
hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >