zpět

Začátek podzimu v džadanských zahradách


shiv bagh a work in progress 1200

Tento měsíc trvalo opravdu dlouho, než poklesla vlhkost, koncem měsíce bylo stále ještě kolem 70%, což i přes chladnější rána vyvolávalo během dne lepkavý pocit.

aerial view of workshop garden 1200

V několika prvních dnech nás však potěšily deště, od 1. do 5. října  byl  takový jakoby mini monzun,  byly to první kapky, které spadly od 1. září. Kdo ví, za jak dlouho bude další bouřka! Takže to byl velmi radostný začátek.

Od poloviny až do konce října je čas, kdy začínají kvést květiny  a  mohou se také vysazovat některé rané zelené saláty – čekanka a roketa – i některé bylinky, jako je bazalka a thajská bazalka. Ty se pěstují v západní části Šiv Baghu. Ke konci měsíce jsme v téže oblasti vysadili palak (indický špenát), nějaká semínka kopru a uprostřed zahrady, mezi řádky bavlníkových keřů, jsme zkusili několik  odrůd fazolí – a jarní cibulku a více rokety, také ibišky a slunečnice, které obvykle v polovině listopadu, když se začne ochlazovat, nasadí rychlé tempo růstu.

bio sweet basil 2nd generation seeds 1200 shiv bagh a work in progress 1200

Tento měsíc jsme potřebovali připravit dvě hlavní pole – jedno pro zimní zeleninu a druhé pro vojtěšku pro naše koně. V letošním roce jsme se rozhodli vysadit ještě další vojtěšku u naší dílny, neboť pro pěstování zeleniny je tam půda příliš vyčerpaná a dusík z vojtěšky ji vylepší na několik příštích let. Sázeli  jsme zde 17. října a na kraj záhonů jsme vyseli  bílé ředkve a slunečnicová semínka. Za hlavní kanceláří jsme kotoučovým pluhem zorali pole po dýních, lauki a révě a vyseli jsme tam oves a žlutou hořčici.  Tato oblast bude velmi nenáročná na údržbu – bez záhonů a zavlažovaná čtyřmi postřikovači. To nám zajistí další zelenou píci pro naše koně a žluté květiny pro naše včelky, které žijí v úlech za jednou z našich obytných budov.

lucerne grass with mooli on borders 1200 chinese hibiscus on south side 1200

V tomto měsíci jsme vypleli plantáž sladkých brambor a místní obyvatelé si myslí, že asi za měsíc bychom mohli začít se sklizní brambor, což zní slibně, protože kromě čerstvé sladké kukuřice je  to jedna z nejchutnějších zelenin. Myslím si, že po sklizni několika set kilo dýní bylo odstraňování révy tento měsíc určitým odlehčením. Naše libanonské okurky se letos opozdily, jsou však velmi sladké a chutné. V dílenské zahradě je prostor, který bude vhodný pro pěstování rajčat a petržele - spolu s česnekem – tato semena vysejeme v polovině listopadu a také vysadíme  jarní cibulku. Ano –  salátové dny se blíží.

20. října přijela skupina 17 žen a začaly v naší velké zahradě sekat trávu, která v důsledku těžkých a četných monzunových dešťů vyrostla více než kterýkoli předchozí rok. Potřebovali jsme posekat všechny traviny v blízkosti horního citrónového sadu, protože stromy se od začátku měsíce pořádně nenapily a vozík a vodní cisterna by trávu rozdrtily.

some papaya trees have a lot of fruit 1200 salad mix for Babji 1200 kashap the most beautiful flower in the garden 1200

Dne 21. října jsme na naše obdělávané plochy navezli devět vozíků naplněných rok starým kompostem, což jako hnojivo vystačí na celý rok. Kravský hnůj byl ještě nasáklý monzunovým deštěm a krásně voní! Těším se, až ho budeme rozvážet do všech koutů,  ke všem rostlinám a stromům na  všech zahradách a  na poli.

28. října dělníci rádi odjeli na svou týdenní Diválí dovolenou a my jsme zůstali  sami, abychom dokončili poslední přípravy před příjezdem Svámídžího s podzimní skupinou. Jako obvykle bylo pletí, pletí a  zase pletí a prořezávání. Děkuji Prašád Purimu z Rakouska, který  se chystá začít své magisterské studium zahradní architektury. Během své pětidenní návštěvy pokosil trávníky naší kuchyně, prořezal zlatý živý plot v Šiv Baghu a odstranil nějakou sloní liánu i  dlouhý plot. Pěkná práce.

Bio obchod prošel proměnou, je teď prostornější a plný krásných věcí ke koupi. Vítejte, vítejte, vítejte - a ano, stále potřebujeme semínka lociky seté a další čekanku, prosím.

Brzy se všichni uvidíme a všem bhaktům šťastné Díválí

Vše nejlepší z džadanských zahrad
S láskou Pušpa Déví 

31. října 2016

 

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >