zpět

Do zahrad džadanského ášramu přichází zima


Pak choy grows easily October to January 1200

Hari Óm všem v tento poslední den v roce a sezónní pozdravy. V Džadanu je v těchto dnech ve vzduchu krásný klid, zaznívají popěvky nových druhů ptáků – některých žlutých a jiných modrých – a křik orlů, vznášejících se nad Šiv Baghem.

Máme dostatek dešťové vody a  pole jsou plná plodin: pšenice, ovsa, hořčice a kvetoucích slunečnic. Teplota byla na tuto roční dobu neobvykle vysoká i v dopoledních hodinách – tento měsíc vlastně jen 3 dny bylo pod 30 stupňů Celsia.

Bez zimní skupiny a bez Višvagurudžího  jsme se utěšovali zimními saláty a večerními satsangy a svátečním vařením z našeho ášramu Matádží. Byl čas a prostor k zamyšlení nad rokem, který je nyní za námi.

V nové Góšale (útulku krav) je sezóna telení a tak se tento měsíc do naší kuchyně dostalo trochu mleziva, které jsme spařili a usušili, pak rozemleli a zabalili do vegetariánských kapslí. Je to čistý proteinový doplněk podporující imunitu. Rostou zimní bylinky – koriandr a petržel, minulý týden jsme ostříhali celý náš bazalkový záhon a voňavé listy plné vitamínu K jsme nasušili a zabalili.

Dne 30. prosince jsme začali sklízet naši červenou řepu, a tento měsíc jsme také vykopali nějaké sladké brambory, což je poměrně pracné, neboť kořeny  jsou asi 3 stopy pod zemí! Mrkev začne rašit na Nový rok a v posledním prosincovém týdnu vyrašily jarní cibulky.

banana trees growing well 1200

Centrální část Šiv Baghu bude od tohoto až do příštího měsíce předělávána a  kanály povedou od západu k východu s cestičkami mezi nimi, jako se západní hranicí. Šáchor hlíznatý roste stále poněkud divoce, ale tráva bermuda (troskut prstnatý) z této oblasti zmizela. Tento měsíc jsme několikrát sklízeli bavlnu na tomto území a také z míst, kde jsou sladké brambory, a všechno co  teď zbyde po usušení je na semena a pak máme další organický produkt – džadanské vatové kosmetické odličovací kuličky! Jsou hedvábně měkké a sladce voní.

Tento měsíc bylo též odpleveleno území s kořenovou zeleninou, kde vyrostla spousta obtížného plevele – většinou trnité odrůdy chenopodia (merlíku) – a příští měsíc budeme odplevelovat česnek. Za hlavní kanceláří se pěkně rozrůstá oves, od 31. prosince jsme ho sekali pro koně. Na rostlinkách žluté hořčice, která roste nedaleko, se pěkně tvořily lusky. V témže prostoru, který byl od října zavlažován rozprašovači, vyrostla kukuřice a ředkvičky.

V našem citrónovém sadu poblíž Óm ášramu byly pluhem vytvořeny brázdy a - po drobných úpravách motykami - byla celá oblast povodňově zavlažena, poprvé po 9 letech, kdy zde byly vysazeny stromky. Vrchní vrstva zeminy, která sem byla přemístěna, je písčitá, takže je možné to udělat. Zavlažování trvalo asi 3 hodiny oproti přesunu několika tisíc litrů vody tankerem a traktorem, který používá naftu a řidiče s pomocníkem. Chtěli bychom udělat totéž pro náš horní sad, ale tam je tvrdá jílovitá půda a změkne až po silném dešti. Zahradní dámy tento měsíc okopaly citrónovníky  a příští měsíc by tyto stromky měly být pohnojeny a mají se opravit jejich gamlas (vodní příkop ručně vykopaný kolem stromu).

cleaning the centre of Shiv Bagh 1200

Z našeho pole, kde je dochan červený (pennisetum purpureum) pro koně, a kde je také sad pro mladé fíkovníky, bylo odstraněno mnoho, mnoho invazivních stromků a monzunových keřů a celý prostor teď vypadá mnohem lépe; nejspíš bychom ale odtud  měli odstranit i stromky moringy, protože už nemají moc listí ani zeleniny.

Tento měsíc začalo také sekání vojtěšky z nové výsadby naproti dílně, a téměř každý den  jsme sklízeli nějaké bílé seté ředkve. V tomtéž prostoru pěkně roste adžvain a pískavice. Vše je vysoké a zelené a překypuje pránou. Není divu, že naši ptáci a hmyz a zvířecí druhy  diverzifikují v takovém počtu. Džadan se stal skutečným rájem, oázou pro tisíce druhů ze všech úrovní lakh čórásí (8,400.000 forem života žijících na této planetě). Vítejte, vítejte v Džadan lóce!

TeejaDhapu and Parsi my garden team 1200

Přestože hodiny denního světla jsou krátké a sluneční paprsky mírnější, i tak jsou zářivé a hřejivé a ze svých vysokých řádků se na nás usmívají slunečnice. Podzimní měsíčky sice uvadají,  ale vyrůstají nové sazeničky a zlatohnědé zimní odrůdy kvetou. Všude jsou k vidění barvy a kontrasty a studenější země najednou deset dnů zadrží vodu a půda není dehydrovaná a živiny nejsou vyčerpány spalujícím letním žárem.

Poslední den tohoto roku byl nov a tak doufám, že jste si vzpomněli a vyslali svá přání a sankalpy k Pánu Šivovi. Přeji vám všechno dobré a  v roce 2017 radostné zahradničení a klíčení a posílám vám 'Zahradníkovu modlitbu':

Vypěstuj tři řádky hrášku
Hrášek mysli
Hrášek srdce
Hrášek duše

Opusť čtyři řádky dýní
Dýni pomluv
Dýni lhostejnosti
Dýni sobectví
Dýní reptání

Vypěstuj čtyři řádky hlávkového salátu
Salát laskavosti
Salát skutečné vzájemné lásky
Salát trpělivosti
Salát oddanosti

Potřebujeme také tuříny
Tuřín pro setkávání
Tuřín pro modlitby
Tuřín pro vzájemnou pomoc

Hojně zalévej s trpělivostí
A pěstuj s láskou
Ve tvé zahradě je spousta plodů
Neboť sklízíš to, co jsi zasel.

Na závěr na naší zahrádce musíme mít mateřídoušku

Mateřídoušku pro Boha
Mateřídoušku pro satsang
Mateřídoušku pro sádhanu
Mateřídoušku pro studium

Všechno nejlepší a srdečné pozdravy z Džadan ášramu

Pušpa Déví

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >