zpět

Začátek chladnějšího období v bio zahradách Džadanu


spring onions seedlings being planted 1200

V Džadan ášramu je měsíc listopad vždy vnímán jako dárek či odměna za přečkání dalšího horkého období a poté opět pomonzunového "druhého léta" v září a říjnu.

Tento měsíc teplota nepřekročila 37 stupňů Celsia a zažili jsme také několik chladnějších dní (minimálně 27 stupňů) s pokrývkou několika mlhavých mraků. Mnoha druhům listové zeleniny jde takovéto počasí k duhu, slunečnice spokojeně vykukují ze země a otáčejí se za sluníčkem. Obecně platí, že evropské odrůdy květin mnohem lépe rostou v období od listopadu do března.

Tento měsíc jsme sklidili půl tuny úrody, polovina z toho byly citróny, 180 kg lagendárie z monzunové zeleninové zahrady, kde během měsíce byla stále úroda dýní a okry a tak jsem dosáhli našeho cíle – 1 tunu pokud jde o dýně!

Začátkem měsíce jsme v Šiv Baghu zasadili pískavici, žlutou hořčici a lněné semínko a vše krásně vyklíčilo. Koncem měsíce jsme sázeli česnek a rajčata. Do konce listopadu bylo téměř dokončeno pletí všech nových ploch a z našich obdělávaných ploch jsme letos odstranili spoustu merlíku bílého (chenopodium album). Místní jej nazývají chee a dělá se z něj delikátní sabdží nebo se přimíchává do těsta na čapátí, takže čápátí jsou pak celé zelené! Tento druh je příbuzný s quinoou.

Evropské ředkvičky dozrály přesně za měsíc a od 23. začala sklizeň salátu – takže do našeho salátu, který máme v poledne, je nyní přidáván baby špenát, salátové listy a trochu rukoly. Stále ještě máme několik zimních semínek k vysazení – převážně květin – vysejeme je do záhonků připravených uprostřed Šiv Baghu.

1 empty section left for tomatoes next beds are winter lettuce varieties 1200   finally The bananas are ripening 1200

Prázdná plocha ponechaná pro rajčata - další            Banány konečně dozrávají
záhonky jsou zimní odrůdy salátu.

Tento měsíc bylo hlavní ostříhat nímové stromy kolem všech našich obytných budov. Po prořezání místním druhem sekery bylo zapotřebí rozřezat motorovou pilou delší větve na menší kusy tak, aby se dřevo dalo naložit na vozík a odvézt do dřevníku. Není to práce pro bojácné, protože se musí vyšplhat na jednoduchou ocelovou konstrukci, vysokou mnoho metrů, a pak řezat větve. Hlavní překážkou, zejména kolem Bílého domu, byla vosí hnízda. Dalším nebezpečím byly padající větve. Všechny práce byly ale provedeny bezpečně – až na pár žihadel!

Ve velké zahradě začalo každoroční pomonzunové sekání trávy – letos je trávy na sekání opravdu hodně. Horní citrónový sad je téměř nedostupný kvůli spoustě suchých stvolů s pichlavými a lepkavými semeny, které probodávají kůži nebo se lepí na oblečení. Během zimních měsíců náš čeká spousta práce. Nicméně letní čirok byl posekán a pěkně naskládán v zahradě s gundou a podařilo se opravit některá zavlažovací potrubí pro naše nové plantáže.

onions after flood irrigation 1200   sitaphal ripening on the tree 1200

Cibule po zavlažování.                                               Cukrová jablka zrající na stromě.

Tento měsíc jsme sklidili, nařezali a dali sušit trochu chebule srdčité a také nějaké odrůdy ibišků, které v Austrálii nazývají Roselle. Je kyselý a plný vitamínu C a je prospěšným léčebným prostředkem při infekci močových cest.

Semínka bazalky, uložená v naší salátové zahradě, nevyklíčila, takže pokud někdo přijede v prosinci a mohl by přivézt nějaká kvalitní semínka sladké bazalky, pak to můžeme zkusit znovu. Thajská bazalka z loňského roku se sama vysemenila a objevila se na několika místech. V některých oblastech Indie je považována za svatou rostlinku stejně jako tulsí.

2017 Rajka.lucerne.alfalfa horse fodder

Rajka, vojtěška – krmivo pro koně

Zvládli jsme také většinu pletí centrální části Šiv Baghu, kde se dobře daří dvěma řádkům papájových stromů vysazených v monzunových měsících - začínají kvést a plodit. Na vyčištěnéou plochu jsme vyseli topolovky různých barev, nějaké slunečnice a také nějaké měsíčky a vlčí boby – dokonce i semínka levandule které se léta opakovaně nedařilo. Uvidíme, co v Boží zahradě vzejde – určitě nějaké krásné nové barvy a tvary.

some of the things that we grow during the winter 1200   tiny carrots up and out

Něco z toho, co pěstujeme v zimě.                             Drobounké karotky deroucí se vzhůru.

Těším se na oslavu a teplý a sváteční prosincový čas s mnoha bhakty. Možná, že pec na pizzu roztopíme nějakým suchým dřevem z nímových stromů...

Mnoho lásky

z Džadan ášramu

Pušpa Déví
1. prosince 2017

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >