zpět

Začátek zimy v bio zahradách Džadanu


the big annual clean up of monsoon grasses in the Big Garden 72dpi 1200

Letošní prosinec byl neskutečně slunečným a pohodovým měsícem, teploty v noci ani časně ráno nebyly příliš nízké.

Pouze za svítání jsem v mlze několikrát spatřila svůj dech a jednou, když jsem vodou ze studny zalévala hadicí mrkev a červenou řepu, vystoupila ze země pára, protože voda byla mnohem teplejší než chladná zem. Byl na to krásný pohled.

Na rozdíl od studniční vody, je voda čerpaná z talabu ledová. Tento měsíc bylo z talabu vytaženo a opraveno čerpadlo, protože bylo zrezivělé a vyžadovalo starostlivou láskyplnou péči. Dočasně bylo nahrazeno velkým kolosem, který nám umožnil spustit tři postřikovací potrubí současně (asi 24 výpustí) a zavlažování bylo dvakrát rychlejší!

Pár dnů byla teplota vyšší než 30 stupňů a poté, co se nímovým stromům dostalo pořádné manikúry, občas zakusíme, jak je slunce skutečně zářivé a žhnoucí.

winter salad and daycon radish (mooli)

Zimní salát a ředkve daikon (mooli).

Tento měsíc začaly kvést naše citrónovníky a sklidili jsme posledních pár citrónů. Horní sad byl zavlažen spodní vodou, která byla několik posledních týdnů čerpaná novým kanálem ze základů centra Óm Conference, což pomohlo stromům, které se od konce srpna nenapily. Celý prostor byl zbaven monzunového plevele i krmných travin a teď už to tam nevypadá jako džungle, ale spíš jako les. Čeká nás tam ještě hodně práce, která se bude provádět v zimních měsících, tak jsme se 31. prosince do toho pustili. Tentýž den jsme také začali hnojit některé naše citrónovníky práškovým kravincem.

A selection of our winter vegetables

Výběr naší zimní zeleniny.

V zahradě Madhuvání, nedaleko od dílny, jsme prořezali růže a celou plochu jsme vypleli. Tento měsíc jsme vypěstovali celkem 200 kg salátu a brukví a stále sklízíme lauki a dýně (95 kg) z monzunového pole ve Velké zahradě, kde je ještě spousta pískavice, špenátu, koriandru a hořčičných listů. V lednu začne karotka a červená řepa. Tento měsíc jsme vypleli červenou řepu, špenát, koriandr a také salát.

V Šiv Baghu pokračovalo pletí centrální části, odstranili jsme také veškerý troskut prstnatý a pomalu, ale jistě, jsme začali prořezávat růže. Zlatý živý plot byl na některých místech zkrácen motorovou pilou minimálně o půl metru, čímž se odstranilo hodně mrtvého dřeva. Potom jsme vypleli všechny staré záhony.

the big annual clean up of monsoon grasses in the Big Garden

Každoroční rozsáhlé odstraňování monzunových trav ve Velké zahradě.

Také v Bio obchodě proběhla kompletní rekonstrukce. Máme tam pěkné nové zásoby a balené čerstvé ášramové plodiny, jako lístky ibišku a sušené okvětní lístky růží a kari listy. Letos je toho trochu více, díky podpoře hostujících bhaktů – moc a moc děkuji. Díky i za všechna semínka salátu, rajčat, květin a bylin.

Děkuji také Purnimě z Maďarska, která studuje ájurvédu na Gudžarátské ájurvédské univerzitě v Jamnagaru, založené v roce 1965. Pokaždé, když nás navštíví, přiveze spoustu semínek různých bylin a stromů, které nasbírala a láskyplně označila. Vždycky přiveze také nějaké řízky rostlin, z nichž nejvíce fascinující je žumen čtyřhranný (Cissus quandrangularis), což je pnoucí vinná réva, která je základním léčebným prostředkem při zlomeninách a osteoporóze. Slíbila nám, že letos přiveze sazeničky avokáda, které přivezou z Ghany její kolegové studenti.

V některých pěstebních řádcích nám vyklíčila levandulová semínka a už se objevují drobounké rostliny – dokonce i ta nejmenší milimetrová rostlinka vydává překrásnou vůni.

Během zimních měsíců, v lednu a únoru, jsme se snažili na rozsáhlé ploše Velké zahrady udělat pokud možno co nejvíce práce. Mám tři pomocníky na zimu a pro blízkou buducnost, ale pokud by někdo chtěl přijet a připojit se k týmu dokud je příjemné počasí, pak jste vítáni! Můžete nám pomoci sníst spoustu, spoustu kilogramů zimní produkce!

Během prosince chlapci z dílny a Gjánpurídží ze Slovinska udělali kolem naší obdělávané plochy ve Velké zahradě plot, takže koně si teď mohou pochutnávat na pastvě v uzavřeném prostoru, jinak by pořád běhali k pšenici, kterou teď objevili! Dříve jsme do země zakopávali svislé dřevěné sloupky, které jsme vodorovně propojovali bambusem, což je časově velmi náročné a po nějaké době sloupky pod zemí sežerou termiti i přesto, že jsme spodní část každého sloupku natřeli nímovým olejem nebo starým motorovým olejem. Toto je jednodušší řešení a dá se ještě opevnit trnitými větvemi stromů – např. citrónovníků – jako další zábrana proti koňské invazi.

Indian spinach palak plantation 72dpi 1200   lucerne grass 72dpi 900

Pěstování indického palak špenátu a vojtěšky.

Koncem měsíce jeden bhakta ze Sojat City – města 20 km východně odtud – přinesl malý rostlinný řízek z révy nebo popínavé rostliny nazývané gudmar (Gymnema sylvestre - gymnéma lesní), tak ji tady zkusíme pěstovat. Je to totiž velmi účinný lék na snížení hladiny cukru v krvi. "Gud" znamená cukr a "mar" znamená 'zničit', nebo v tomto případě 'zablokovat', protože když se žvýká několik listů, sladké chuťové pohárky v ústech přestanou na chvíli fungovat, takže přejde chuť na sladké. Tato rostlina také pomáhá podporovat zdravé fungování slinivky. V sánskrtu je tato rostlina známá jako šardunika. Je ideálním tonikem při léčbě diabetu.

V polovině měsíce se na ředkvích daikon, na ředkvičkách a dokonce i na listech některých čínských brukví objevily první známky zamoření škůdcem mola. Mola je místní název pro mšice, což jsou vlastně rostlinné vši, které z rostlin vysávají šťávu. Spíše než se snažit zvládat to bio-postřikem, většinou se smíříme s tím, že konstelací Makar šankranti dne 14. ledna život brukvovitých rostlin pro tuto sezónu končí a odstraňujeme je. Ředkvičky ani daikon se zde po tomto svátku už nekonzumují.

Přeji vám šťastné horské lyžování, pokud máte rádi sníh, jinak za mrazivého počasí zůstaňte v teple a bezpečí.

Šťastný Nový rok a vše nejlepší v roce 2018.

Všechno nejlepší z Džadan ášramu
Pušpa Déví

1. ledna 2018

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >