zpět

Probouzející se jaro v organických zahradách Džadanu


Chinese hibiscus  silent glory

Nejvyšší teplota v tomto měsíci dosáhla 38,3 stupňů Celsia a připadala nám velmi vysoká. Od konce loňského srpna nespadla ani kapka deště - šest suchých měsíců je za námi a už o sobě dává vědět letní žár.

Navzdory tomu na našich zelených plochách září nové květy a protože hodně zaléváme naše plodiny, zeleninu i okrasné kvetoucí rostliny, tak už zase bují plevel. Letos jsme snědli už druhý banánový trs, dříve než ho objevily kukačky a třetí trs dozrává. Papájové stromy jsou hojně obtěžkány ovocem, které si počká, až rtuť vyšplhá na 30 stupňů. Slunečnice v Šiv Baghu se napřímily a na jejich chutných sladkých semenech si pochutnali veselí zelení papoušci, kteří se na ně vrhli a někdy odnesli celou květinu, aby si v klidu vychutnali své jídlo.

Na posledních křupavých a šťavnatých listech salátů jsme si pochutnali před svátkem Holí, který začíná 1. března, kdy každý rok naši pracovníci asi na deset dnů s radostí zmizí, aby navštívili rodné vesnice a zahráli si pestrobarevné a symbolické hry jarní sezóny. Ostatní odrůdy salátu začínají vybíhat do květu, opouštějí nás spolu s čekankou, která v horku vždy přežívá jako poslední; jako mangold, který vždy předčí naši místní odrůdu špenátu, který se stejně jako koriandr koncem tohoto měsíce promění ve vysoké keře obsypané květy.

Tento měsíc jsme vše zorali a připravili nové letní záhony. V naší monzunové kheti, kterou jsme tento měsíc také konečně zorali, jsme našli několik kilo sladkých brambor. Pro letní okurky jsme připravili východní stranu, která od července 2014 leží ladem, takže tam bude určitě velmi úrodná půda .

chetan checking field for pests 72dpi 1200 wm   chetan in action measuring the field for next season 72dpi 1200 wm   sometimes Chetan helps to fertilise the kheti with natural urea 72dpi 1200 wm

Četan... zkoumá škůdce na poli, zaměřuje pole pro příští sezónu a někdy pomáhá s hnojením kheti přírodní močovinou

Během posledních deseti dnů v měsíci jsme zasadili mnoho druhů deshi semen, jako jsou červené amaranty, okra, fazole, lagendárie obecná a dýně a některé evropské odrůdy melounů, cuket a okurek. Pokračujeme ve sklizni našich zimních mrkví a plánujeme nějakou karmajógovou akci během Holí a taky na všechny březnové neděle, dokud všechno nezkonzumujeme buď jako míchaný salát nebo jako dušenou zeleninu nebo třeba jako zeleninovou šťávu; a pokud ještě něco zbyde, můžeme to pak nakrájet, usušit, promíchat a prodat jako mrkvové chipsy!

Ze stovek našich původních stromů tento měsíc popadalo několik tisíc listů a tento jarní fenomén každý rok obvykle pokračuje až do dubna, takže v březnu bude spousta práce s vyčištěním zavlažovacích kanálů tak, aby při povodňovém zavlažování nebyl blokován proud vody.

linseed ripening 72dpi 1200 wm

Dozrávající lněné semínko

V prvním týdnu příštího měsíce by měla začít sklizeň ječmene a pšenice. Po skončení Holí budeme stříhat naší pískavici a lněná semínka a usušené lodyhy uskladníme. Od poloviny dubna, za horkých letních odpolední, obvykle třídíme semínka.

Díky delší provozní době vodních postřikovačů se plevel v Šiv Baghu opět mění v křoví. Na mnoha místech je ale velmi úrodná půda, protože rozpadající se mulč vytváří humus a dokonalé podmínky pro tisíce žížal.

for 2018 chapattis and daliya 72dpi 1200 wm

Pšenice na čapáti a bulgur

Letošní Mahášivarátrí bylo v úterý večer a v noci 13. února. Říká se, že poté se začínají probouzet hadi a některé už jsme skutečně zahlédli - užovku a boa - naštěstí ale nejsou jedovatí. V těchto měsících je proto důležité příliš dlouho nenechávat ležet na zemi hromady ostříhaných větví a mrtvého listí - sezóna hadů je každý rok od poloviny února do konce října, takže je opravdu nesmírně důležité hrabání a zametání kolem hranic našich zahrad, záhonů a cest i kolem obytných budov.

Posledními zimními kousky, které se mají sklízet, jsou naše jarní cibulky, kterých jsme teď už půlku snědli, a náš česnek, který - pokud by se dalo soudit z výšky listů - by letos mohl být pěkně velký. Tyto pálivé rostlinky obvykle vytahujeme současně první dubnovou neděli. Rajčatová sezóna by měla začít po prázdninách Holí a od začátku měsíce si pochutnáváme na cherry rajčátkách. Pokud vše půjde podle plánu, pak kolem 20. dubna, když skončí rajčata, začnou letní okurky.

wheat ripening in field between bhakti sagar and hospital 72dpi 1200 wm

Dozrávání pšenice na poli mezi Bhakti Ságarem a nemocnicí

27. dubna nás navštívila skupina agronomů a zahradníků z místní vládní výzkumné farmy z blízkosti města Pali. Tentokrát s sebou přivezli profesora z australského Brisbane, který několik let zkoumal invazivní druhy plevelů na UQ (University of Queensland) a zejména jeden druh, místně známý jako gajar ghas (sambaba obecná, Partheneum hysterophorus). Tento škodlivý plevel se do Indie dostal s nějakou pšenicí, zaslanou z USA v padesátých letech a v období hladomoru a během posledních sedmdesáti let se rozšířil po celém subkontinentu. Pro pasoucí se zvířata je toxický, zabraňuje růstu původních travin i plodin a také způsobuje astma a kontaktní dermatitidu u lidí i zvířat. V Austrálii, pokud se tato rostlina vyskytne na soukromém pozemku, je povinností nahlásil to a musí se postříkat a odstranit.

Ve všech zemích na světě existuje seznam invazních rostlin, hmyzu a zvířat. Státní hranici v Austrálii dokonce nelze překročit bez prohlášení o vlastnění semen a ovoce kvůli nutné kontrole chorob plodů a dalších virů, které mohou v zemědělství na daném území způsobit škody. Proto probíhají mnohé výzkumy, zaměřené na kontrolu plevelů. Na druhou stranu se zjistí, že - stejně jako všechny rostliny - má každý z nich nějaké léčivé účinky!

magueritas and sunflowers on west border of Shiv Bagh 72dpi 1200 wm  

Kopretiny a slunečnice na západní hranici Šiv Baghu

Nyní jsme na prahu změny ročních období a během přestávky Holí bude polovina naší karmajógové skupiny provádět šankprakšalánovou kriju, tak si mohou pochutnat na pěkně uvařených mrkvičkách. Máme jich hodně!

V celém tomto regionu je Holí svátkem období sklizně, kdy tisíce vlastníků drobné půdy a zemědělců sklízí své plodiny - džíru (kumín), pšenici, oves, ječmen, pískavici - řecké seno, lněné semínko, hořčici, hrách, jitrocel vejčitý (psyllium/Plantago ovata), fenykl a koriandr. V této oblasti existuje mnoho lidových písní, oslavujících boží požehnání úspěšné sklizně, která rodinám umožní přežít další náročný rok. Zrna a semena se očistí a pak se bezpečně uskladní společně s nějakými listy, jako jsou neemové a tulsi listy, které je budou chránit proti broukům nosatcům a červům.

Tento měsíc jsme sklidili také několik kilo deshi lusků akácie arabské, které jsme uvařili, očistili a nasušili. Stejně jako každý rok se během letních měsíců sklízí spousta zeleniny. Tak náš venkovský život pokračuje měsíc po měsíci, rok za rokem, tančí se tento tanec – 'tanec hojnosti'! V této napůl vyprahlé oblasti se Džadan ášram stal oázou a některé druhy potravin nyní vypěstujeme ve všech měsících v roce, díky odbornému plánování a návrhům našeho gurudéva.

Všechno nejlepší z tohoto zeleného nebe

Pušpa Déví
5. března 2018

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >