zpět

Zahrady Džadan v březnu 2018 - zlaté sklizně a Šitala Mata púdža


winnowing our 2018 wheat 72dpi 1200 wm

V polopouštním území okresu Pali pomaličku skončilo mírné únorové a březnové klima, rtuť teploměru se vyšplhala ke 40 stupňům Celsia a dokonce i výše.

V několika následujících dnech je očekáván velký příliv horka. Naše letní zelenina předvede, jak dokáže přežít a projevit svou neuvěřitelnou schopnost rozkvést a přinést plody i v intenzivním žáru začínajícího léta.

Oslava svátku Holí v celé jeho pestrosti se uskutečnila při úplňku 1. března a druhý úplněk v tomto měsíci oslavíme 31. 3. mrkvovou halvou. Týden po Holí nastává zvláštní den - aštmi, které je věnováno uctívání Šitaly Maty,  božské bytostí, chránící své děti před horečkami a pálivými a svědivými kožními nemocemi.

worship beneath the bitter almond tree Pongamia minnata 72dpi 1200 wm

janaki and santosh Shitala Mata Pooja  food was cooked the day before as fire is not used on this auspicious day  pooja to goddess who protects us against fevers and skin ailments
Od 20. 3. se naše kombajny činily v polích pšenice a ječmene a bylo sklizeno pořádné množství - téměř 5 tun pšenice bylo již zabaleno do sedmdesátikilových pytlů a uskladněno v naší zázračné chladné místnosti. Skupina žen ze Sojat City - plná radosti a dobré energie - pracovala v obrovské zlaté hoře, která bude v  nadcházejícím období dodávána do našich ášramů v kaši a čapátí.

winnowing our 2018 wheat

Fenugreek seeds 2018   preparing to open fenugreek pods with tractor 

finished product   opening methi pods deshi system  

Kvůli intenzivnímu horku v posledních březnových dnech nás čeká další velká námaha první neděli (1. dubna) (to není aprílový žertík, ale realita!),  pokusit se vytahat dalších 30 až 40 kg, včetně česneku , který by tyto teploty mohly poškodit. Tento měsíc dozrávají sladké třešně i další odrůdy rajčat a naše zelené saláty zčervenaly, jak většina našich odrůd salátu šla do květu, s výjimkou hořké a tuhé odrůdy čekanky, která je ve slovinském jazyce známá jako radic. V Šiv Baghu se také sama od sebe vysemenila rajčata, je tam několik zdravých rostlin, které  jsou paradoxně ještě větší a zdravější než ty, které jsme vysadili začátkem prosince.

cows in wheat field post harvest 72dpi 1200 wm   can I eat that camera   gir breed 

Velká hromada stonků ním giloje se tento měsíc po 2 týdnech konečně dostala na řadu, díky tomu, že po snídani pomohlo mnoho karmajogínů. Stonky byly důkladně omyty a po usušení budou rozemlety na jemný prášek, který bude k mání v našem bio obchodě. Tento měsíc byly také zpracovány a zabaleny natě petrželky a nyní sbíráme a čistíme spoustu semínek, včetně adžvainu a fenyklu.

Nyní jsme odstranili většinu slunečnic, používají se k mulčování v Šiv Baghu - papoušci si vychutnali svou každoroční hostinu. Teď rozkvetlo mnoho nových žlutých a oranžových měsíčků a rostliny topolovky rostou čím dál výš a výš, v současné době je tato plocha plná překrásných květů - růžové keře, které spaly zimním spánkem, jsou také obsypány květy.

Poslední den měsíce nebyl jen úplněk, ale také Hanumán džajanti - narozeniny největšího oddaného Boha Rámy. V ten večer jsme uvařili silné, veliké roti s jaggery (gur cukrem) s trochou sezamového oleje, které byly obětovány v našem Hanumán mandíru. Potom se zpívaly speciální hymny a modlitby z Tulsídásovy Rámájány (Sundar Kand), zkomponované v 16. století, a také různá Hanumándží áratí (modlitby) a Hanumán čalísa. Připomněli jsme si Jeho oddanost Bohu Rámovi a matce Sítě i jeho sílu a moudrost a zejména Jeho výkonnost velkého karmajogína, který přemostil velký oceán mezi jižní Indií a Šrí Lankou kameny požehnanými jménem jeho gurudžího. Sundar Kand  vyprávěl o jeho impozantní letu vzduchem, který jej přenesl poprvé na Lanku, kde se také poprvé setkal s matkou Sítou. V tento den se po celém Rádžasthánu a v ostatních částech této obrovské země budou zpívat tyto verše a budou přehrávány v posvátných dramatech. 

Sláva šrí Rámovi

Sláva Pavana Suta Hanumánovi!

Zdravím všechny ze svatého prachu této božské země, kde je každý den někde svátek nebo oslava narozenin svaté inkarnace či světce. V neděli 1. dubna je také oslava Velikonoc - doufám, že máte to štěstí být s Gurudévem i při této svaté příležitosti!

Pušpa Déví

31. března

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >